nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. WordPress Site Hızını ve SEO Puanını Arttırma

WordPress Site Hızını ve SEO Puanını Arttırma

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
107 0

Birçok site sahibinin Google Pagespeed ve çeşitli webmaster forumlarının SEO ölçen araçların verdiği değerleri dikkate aldıklarını biliyoruz. Özellikle Google Pagespeed çoğu insanın çok dikkat ettiği bir şey. Google Pagespeed’ten biraz bahsetmek gerekirse, sayfanızın açılış hızını dikkate alan aynı zamanda açılış süresini indirmek için size ipuçları veren bir Developer servisi. Tarayıcıda önbelleklenen dosyalar, optimize edilmiş resimler, sıkıştırılmış kaynak kodları… İşte bunlar bir web sitesi için gerekli optimize bilgileri. Bu yazımızda size WordPress Site Hızı ve Seo Hakkında birkaç ipucu vereceğiz.

CSS Sprite Yöntemini Kullanmak İyidir

Sprite yöntemi, CSS ile sayfa tasarımı yaparken kullanacağımız resimleri, ana bir resimden koordinat belirleyerek ayarlamamızdır. 80 resim kullandığınız bir web sayfasında yavaş bir ağ bağlantısıyla – örneğin telefonu modem olarak kullanan birisi – giren kişi sayfanızı yavaş yavaş görüntüleyecektir. Yani ilk önce üst taraf resmi yüklenecek yavaş yavaş aşağıya doğru inecektir. Sanki konsoldaki yazılar izler gibi olması kullanıcıyı çıldırtacaktır. Bu yöntemi kullanmak oldukça basit. Ayrıca çok da yarar sağlayacak. Ziyaretçi ana resmi yükledikten sonra diğer tasarım ögelerini yüklemeye gerek kalmadan konsol ekranı gibi değil, ana resim yüklendiğinde görecektir. Yani burada hem sorgudan tasarruf ediyorsunuz hem de ziyaretçi memnuniyetini arttırıyorsunuz.

Nasıl yapabiliriz? sorusuna gelince çok güzel yazılmış bir Javascript betiği var. Bunu yer imlerinize ekleyin. Sayfanızda yer imine bastığınızda otomatik olarak sprite resmini oluşturacak ve size değiştirilmiş CSS kodlarını verecektir.

javascript:(function(){var spritemejs=document.createElement('SCRIPT');spritemejs.type='text/javascript';spritemejs.src='http://spriteme.org/spriteme.js';document.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(spritemejs);})();

Oluşturduğunuz Sprite Dosyasını Sıkıştırın

Oluşan resim dosyamız toplam resim boyutu ne kadarsa ona yakın bir civarda olacaktır. Bu sprite dosyasını da sıkıştırmak elbette sitenizin hızına katkı sağlayacaktır. Bahsettiğimiz kişi , telefonla bağlanan adam, size 200 kilobaytlık bir veriyi mi daha çabuk görüntüler; 100 kilobaytlık bir veriyi mi? Tabii ki de 100 kilobaytlık veriyi daha çabuk görüntüleyecektir. PNG resim dosyamızı birkaç serviste sıkıştırabiliriz.

1 yöntemi kullanırsanız 32 bitlik resimleriniz palet resimlere (8 bitlik) dönüştürür ve saydamlığı korur , 2. yöntem ise C diliyle yazılmış sıkıştırma kütüphanelerini kullanır.

Gereksiz Sorgudan Kaçının

WordPress temalarının genellikle olan header.php dosyasından küçük bir örnek:

<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('template_url');?>/style.css" />

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url');?>/js/falanca.js"></script>

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url');?>/js/ana.js"></script>

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url');?>/js/slider.js"></script>

Bunun neresi kötü diye sorulacak olursa, WordPress sitelerdeki sorgu sayısı artacak ve “yarım saniyelik” farklar yaratacaktır. Şöyle değiştirmenizde fayda var:

<base href="<?php bloginfo('url');?>" />

<link rel="stylesheet" href="wp-content/themes/falancatema/style.css" />

<script type="text/javascript" src="wp-content/themes/falancatema/js/falanca.js"></script>

<script type="text/javascript" src="wp-content/themes/falancatema/js/ana.js"></script>

<script type="text/javascript" src="wp-content/themes/falancatema/js/slider.js"></script>

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir