nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. WordPress Yazılara Thumbnail Resmi Eklemek

WordPress Yazılara Thumbnail Resmi Eklemek

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
114 0

Web sitelerinde kullanılan görseller içeriğin önemli bir bölümünü oluşturmakta. Web sitenizde oluşturduğunuz yazılarda konu ile ilgili bir resim eklemeniz ziyaretçilerinizin ilgisini çekip yazıları okumalarını sağlamanız için yararlı olacaktır. Hemen her wordpress teması Thumbnail destekli gelmesine rağmen halihazırda desteklemeyen temalar için kolaylıkla bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Temanıza Thumbnail (Öne çıkan görsel) özelliği kazandırmak için yapmanız gereken şey functions.php dosyasına <?php ?> etiketleri arasına şu kodu eklemek.

add_theme_support( 'post-thumbnails' );

Resim büyüklüğünü belirlemek için yine aynı şekilde functions.php dosyasına eklemeniz gereken kod.

set_post_thumbnail_size( 100, 100 );

Yukardaki kodu kullandığınızda resim 100px genişlik ve 100px yükseklik oranlarında küçültülecektir. Eğer fazlalıkların kırpılarak küçültme yapılmasını isterseniz aşağıdaki kodu kullanmalısınız.

set_post_thumbnail_size( 100, 100, true );

Şimdi yapmamız gereken şey yazımız için bir resim belirlemek. WordPress yönetim panelinden yeni bir yazı oluşturun veya mevcut bir yazı için düzenleme sayfasını açın. Ekranın sağ alt bölümündeki Öne çıkarılmış görsel olarak belirle linkine tıklayın ve resminizi seçin.

İlk olarak temamıza gerekli özelliği kazandırdık ardından yazımız için resim belirlediğimize göre son bir adım kaldı. Belirledğimiz bu resimi temamızda göstermek. Bunun için ilgili dosyaya (benim kullandığım temada content.php) eklemeniz gerek kod aşağıda.

&lt;?php
if ( has_post_thumbnail() ) {
the_post_thumbnail();
}
else {
echo '&lt;img src="' . get_bloginfo( 'stylesheet_directory' ) .'/images/thumbnaildefault.png"/&gt;';
}
?&gt;

Dosya içinde ekleyeceğiniz yer sizin seçiminiz. Sayfanızda hangi noktada görünmesini isterseniz oraya uygun şekilde eklemelisiniz. Genellikle yazı başlığının altında içerik bölümünden hemen önceki bölümde tercih edilmekte. Bunun için şu şekilde bir kullanım gerekmektedir.

&lt;div class="entry-content"&gt;
&lt;?php
if ( has_post_thumbnail() ) {
the_post_thumbnail();
}
else {
echo '&lt;img src="' . get_bloginfo( 'stylesheet_directory' ) . '/images/thumbnail-default.png" /&gt;';
}
?&gt;
&lt;?php the_content( __( 'Continue reading &lt;span class="meta-nav"&gt;&amp;rarr;&lt;/span&gt;', 'twentyeleven' ) ); ?&gt;
&lt;?php wp_link_pages( array( 'before' =&gt; '&lt;div class="page-link"&gt;&lt;span&gt;' . __( 'Pages:', 'twentyeleven' ) . '&lt;/span&gt;', 'after' =&gt; '&lt;/div&gt;' ) ); ?&gt;
&lt;/div&gt;

Giriş sayfası, kategori sayfaları gibi yazıların listelendiği sayfalar haricinde yazıların kendi sayfalarında görüntülenmesini isterseniz kodu aynı şekilde single.php dosyasına da eklemelisiniz.

Bu koddaki else satırından sonraki bölümle otomatik olarak adresi yazılan resmin gösterilmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde Öne çıkan görsel belirlenmemiş yazıların bütünlüğü bozmasını önleyerek temanızın daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir