nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yapay Zeka Yeni İş Alanları Yaratabilir mi?

Yapay Zeka Yeni İş Alanları Yaratabilir mi?

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
56 0

Günümüzde en çok sorulan soru robotların mesleklerimizin yerini alıp alamayacağı olsa da yapay zeka teknolojileri ile ilgilenenler bunun aksini iddia etmekte, hatta yeni iş kollarının hayatımıza gireceğini söylemektedir. Kısa bir örnek vermek gerekirse; fabrika üretimi, müşteri ilişkileri ve lojistik alanlarında ciddi yükselmeler olacaktır. Bu iş kollarında yapay zekalar daha verimli iş çıkaracaklardır. Bu süreçte insanlar makine kullanmayı ve robotlarla bir arada çalışmayı öğrenecekler. 

Elbette gelecek hakkında kesin öngörülerde bulunmak mümkün değil ancak uzmanlar empati kurma, yaratıcılık, iletişim gibi hassas yetilerin insanlara özgü olduğunu ve gelecekte de bununla alakalı yaratıcı işlerin devam edeceğini söylüyor. Aynı zamanda Endüstri 4.0 ile birlikte insanoğlunun da bu sürece uyum sağlayacağını da belirtiyorlar.

Yapay Zeka Öğrenmek Zor mu?

Uzun vadede neler olacağını bilmesek de kısa vadede kendimizi geliştirmek için de uzmanlık alanlarımızı big data ile birleştirmek işimiz için bir başlangıç sayılabilir. Bu noktada yapay zeka eğitimleri almak isteyen insanlar ulaşılabilirlik konusunu merak etmektedir. Üniversitelerde, bilimsel konferanslar ile online eğitim platformlarından, bloglardan ve kitaplardan yapay zeka öğrenebilirsiniz.

Yapay zeka için en çok kullanılan programlama dilleri Python, C, C++, Java, R ve JavaScript olarak bilinmektedir.  Makine öğrenmesi ve optimizasyon için ise alternatifler Scala, Julia, Ruby, MatLab, SAS şeklinde sıralanabilir. Temelden bir eğitim almak isteyenler yapay sinir ağları, makine öğrenmesi, işlemsel zeka ve derin öğrenme gibi konulara mutlaka hakim olmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir