nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Zamanı Durduran İzmir Antik Kentleri

Zamanı Durduran İzmir Antik Kentleri

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
149 0

İzmir, coğrafi konumu itibariyle adeta ülkemizin batıya açılan kapısı konumundadır. Binlerce yıllık tarihi olan medeniyetlerin izleri İzmir’de hala yaşamaktadır. Eşsiz doğal güzellikleri, ılıman iklimi ve antik kentleriyle İzmir, ülkemizin en güzel kentleri arasında yer almaktadır. İzmir antik kentleri ise 8.500 yıl öncesine dair izleri bizlere göstermektedir. İşte Zamanı Durduran İzmir Antik Kentleri yazımız sizlerle.

Efes Antik Kent

Efe, antik dünyanın en önemlileri arasında yer almaktadır. Bu yüzden İzmir denildiğinde ilk akla gelenler arasında yer almaktadır. Efes’in tarihi MÖ 4000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Dünya bilim, kültür ve sanat uygarlığına çok büyük katkılar yapmış olan bir antik kent olduğunu söyleyebiliriz. Efes, Asya ile Avrupa arasında geçiş limanı olma özelliğine sahiptir. Roma Devleti, Efes’i Asya’nın başkenti olarak gördü. Bu özelliğiyle politika ve ticaret özellikleriyle de ön plana çıktı. Aynı zamanda günümüzde Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı da Efes’te yer almaktadır.

Bergama

İzmir antik kentleri arasında yer alan Beygama, Pergamon veya Pergamos olarak da anılmaktadır. Bu merkezin dünya uygarlık tarihinde adını çok sık bir şekilde duyduğumuzu söyleyebiliriz. Bergama, İzmir’in 100 kilometre kuzeyinde kalmaktadır. Helen, Hitit, Roma, Pergamon Krallığı ve Osmanlı’nın izlerini Bergama antik kentinde görebilirsiniz.

Agora

Agora, Helenistik Dönem’de Milattan Önce 4’ncü yüzyılda Pagos dağının kuzey yamacında kurulmuştur. Oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir ve kentin en önemli yerlerinden birisindedir. Besmane semti, tarihi kemeraltı çarşısı ve kadıfekale arasında yer almaktadır. Agora’nın günümüze kadar ulaşan kalıntılarının Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Erythrai

Erythrai, Çeşme sınırları içerisinde yer almaktadır. Kentin ismi, bulunduğu toprağın renginden dolayı Yunancada kırmızı anlamına gelen erythros kelimesinden gelmektedir. Otelleri, plajları hareketli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Çeşme’de yer alan Erythrai Antik Kenti hakkında bilgiler henüz tam olarak bulunamamıştır. Kent Ildır köyünde yer almaktadır. 1963 yılından beri yapılan kazı çalışmalarında bulunan Athena Tapınağı ve antik tiyatro ise heyecan vericidir.

Teos

Teos antik kenti, Seferihisar Sığacık yakınlarında yer almaktadır. MÖ 1000’li yıllarda kurulmuştur. Teos, Yunan mitolojisinde şarap tanrısı olan Dionysos’un kenti olarak ünlenmiştir. Antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kent, tarihte ilk oyuncular birliğinin kurulduğu kenttir. Bu özelliği onun sanatçıların antik kenti olarak anılmasını sağlamıştır. Agora, su, 17 bin kişilik tiyatrosu ve liman kalıntılarıyla beraber Teos büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir