nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Zürih Gezilecek Yerler

Zürih Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
2 0

İsviçre’nin Zürih Nehri üzerine kurulmuş olan Zürih kenti İsviçre’nin sahip olduğu en işlek ve en hareketli şehridir. Pek çok açıdan konforun ve rahatlığın ön planda olduğu şehirde ilginizi çekecek pek çok yer yer bulunmaktadır. Ancak ülkenin hareketli bir yapısı olması sebebiyle tarihi ve kültürel değerler biraz gerilerde kalmış. Zürih dünyada çok fazla göz önünde olan bir kenttir. Kent özel mülk yönetimi, uluslararası finans, borsa, sigorta gibi alanlar faal olması sebebiyle dünyanın ekonomik anlamda en çok ilgilendiği yerdir. Bu anlamda da yine İsviçre ekonomisini merkezidir.

Zürih’te gezebileceğiniz kültür ve sanat kokan yerlere gelince; aslında görebileceğiniz pek çok yer var. Ancak bu hareketli şehirde kaybolmamak ve gittiğiniz yerleri karıştırmamak için bir rehber bulmanız gerekebilir.

Zürih Tarihi Yerler

Zürih’te görebileceğiniz yerlerden ilki bir kilise. Zürih’te bulunan eski bir kilisedir. Kilisenin mimarı yapısı ve görsel yanları ile sizi büyüleyecek bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kentin bir sahip olduğu bir diğer kilise ise Grossmünster ve St. Peter’s kiliseleri de görülmeye değer tarihi mekanlardır.

Zürih hem tarihin hem de kültür ve sanatın buluştuğu bir adrestir. Eğer Zürih’e gelmişseniz mutlaka müzelerine ve sanat galerilerine de uğramanız gerekmektedir. Zürih’in merkezinde yer alan Kunsthaus sanat galerisi de bu adreslerden bir tanesidir. İçinde birçok ünlü sanatçının eserini barındıran sanat galerisi görülmeye değer bir yerdir. İçinde yer alan eserlerin sahipleri Edward Munch, Van Gogh, Picasso, Rothko, Bacon gibi ünlü isimlerdir. Yine aynı şekilde Museum of Design Zuri West de içinde sayısız eserin bulunduğu yerlerden biridir.

Zürih’te gezilecek yerlerden biri de kentin sahip olduğu parklarıdır. Belvoir Parkı ve Brona Weber’s Parkı bunlardan en çok bilinenleridir. Zürih’te görebileceğiniz eski yapılardan bir tanesi de Old Hammer Mill en eski değirmen olma özelliğine sahiptir. Bunun dışında 19. Yüzyıl dönemlerinde yapılmış olan ekmek fırını da yine bu döneme ait izler taşımakta ve kentin kültür mirasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca Zürih’te gidebileceğiniz pek çok opera, konser salonu, klasik müzik salonları da ilgi çeken yerler arasındadır.

Zürih Yemek Kültürü

Zürih’te yemek kültürüne gelince çok geniş bir mutfağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Damak zevkine düşkün olan kent halkı için pek çok restoran ve barlar bulunmaktadır. Dünyanın tüm mutfaklarından yemekler hazırlayan sayısız restoranı bulunmaktadır. Hatta dilediğiniz takdirde istediğiniz ülkeye ait bir mutfak ve damak tadı bulabilirsiniz.

Zürih çok hareketli ve enerjik bir şehirdir. Ekonominin iyi durumda olması, kültürel ve sanatsal etkinliklerinin çok olması, her ülkeye ait ayrı bir mutfağın yer alması ve alışveriş yapmak için pek çok önerinin yer aldığı şehir köklü ve tarihsel kimliğinin yanında zamana ve değişime ayak uydurabildiğini gösteren aktif bir yerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir